VELTEKO od 30 lat dostarcza najwyższej klasy maszyny pakujące na całym świecie

Velteko 30 let vyroci 2021 04 6 A2

Kawa, musli, bakalie, makaron lub karma dla zwierząt. Produkty, z którymi ludzie na całym świecie spotykają się na co dzień, często mają jedną wspólną cechę. Zostały zapakowane na maszynach z Vlašimia w środkowych Czechach, które dziś można by określić mianem jednego z centrów czeskiej inżynierii. Już od lat 60-tych ubiegłego stulecia produkowano tu różne maszyny dla przemysłu opakowaniowego. Tę tradycję kontynuuje od trzech dekad firma Velteko, która z biegiem czasu rozwinęła się w jednego z odnoszących największe sukcesy na świecie producentów zaawansowanych technologicznie maszyn pakujących. Na początku lat 90-tych jej założyciele zaczynali od kilku desek kreślarskich i małego warsztatu.

Na początku istnienia Velteko, dwóch genialnych inżynierów, Petr Hrdina i František Šmíd, postanowiło produkować maszyny pakujące. Ich zdetrminowanie i ambicja były jasne od samego początku: opracować, wyprodukować i zaoferować technicznie zaawansowane, niezawodne i wydajne maszyny pakujące, w pełni porównywalne z najlepszymi światowymi konkurentami tamtych czasów. I udało się to osiągnąć w ciągu kilku lat. Kolejnym strategicznym krokiem było zaprojektowanie maszyn zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta. Firma nadal produkuje pionowe maszyny pakujące dokładnie dopasowane do potrzeb klienta.

Pierwsze maszyny powstawały niemal w szkicowniku

Firma projektowa Hrdina i Šmíd rozpoczęła prace w roku 1991 w małym wynajętym biurze, z podstawowym wyposażeniem niezbędnym do konstrukcji maszyn. „Na początku mieliśmy tylko dwie deski kreślarskie. Szybko jednak z powodzeniem opracowaliśmy i sprzedaliśmy pierwsze urządzenie – wagę porcjującą – dla jednego z dużych czeskich producentów żywności. Podobne maszyny znalazły wówczas swoje miejsce w wielu innych firmach i być może niektóre z nich nadal gdzieś działają“ – opisuje początki firmy Velteko jeden z jej założycieli Petr Hrdina.

Około rok później, we współpracy z trzecim partnerem Pavlem Chvojką, powstała firma Velteko w takiej formie, jaką znamy dzisiaj. Wkrótce ofertę wag dozujących uzupełniła pierwsza maszyna pakująca o nazwie HSV100. Był to początek długiej rozwojowej linii różnych maszyn pakujących i serii, które firma obecnie oferuje. Maszyny pakujące Velteko znalazły już swoje miejsce w znanych firmach spożywczych, takich jak Vitana czy Opavia (obecnie część Mondelēz).

W drugiej połowie lat 90. firma wybudowała swoją pierwszą halę produkcyjną, a drugą na przełomie tysiącleci. Okres ten obejmuje  również znaczącą ekspansję na rynki zagraniczne poprzez tworzenie znakomicie funkcjonujących spółek zależnych w Polsce i Rosji. Wraz z budową nowych hal firma Velteko była w stanie znacznie zwiększyć swoje moce produkcyjne. W tym czasie, również jako jeden z pierwszych producentów na świecie, wprowadziła na rynek dwutubusową kontynualną maszynę pakującą HS220. Umożliwiło to pakowanie dwukrotnie większej ilości produktu na tej samej powierzchni i podwojenie wydajności pakowania. Jej obecny następca może pakować do 400 opakowań na minutę i jest jedną z najwydajniejszych maszyn pakujących w swojej klasie.

Wysoka wartość dodana: Wszechstronność

Za ważny technologicznie kamień milowy można uznać rok 1997, kiedy Velteko wprowadziło na rynek innowacyjne maszyny pakujące HSV101-FLEXIBLE z zestawem możliwości i funkcji  ogólnie określanymi jako wszechstronność. Wszechstronne maszyny pakujące mają  modułową konstrukcję i umożliwiają łatwe przezbrajanie bez złożonych modyfikacji serwisowych i konstrukcyjnych. Operator może przezbroić do innego typu i wymiaru opakowań bez długich przerw w produkcji i konieczności inwestowania w nową maszynę. Maszyny tego typu mogą sprostać nie tylko obecnym, ale i przyszłym wymaganiom klientów
i ich rynku.

Kolejną ważną innowacją technologiczną w tym okresie było przejście na sterowanie maszynami pakującymi za pomocą komputerów przemysłowych. Zapewnia to nie tylko większy komfort użytkownika podczas obsługi i konfiguracji maszyny, ale także np. możliwość jej zdalnej diagnostyki i serwisowania. „Potężne komputery sterujące umożliwiają również precyzyjne sterowanie mechanizmami maszyny, co zapewnia zarówno wyższą wydajność pakowania, jak i dłuższą żywotność maszyny“, opisuje innowacje technologiczne Petr Hrdina. Obecnie w oprogramowaniu sterującym tkwi jedno z największych technologicznych know-how firmy Velteko.

Teraźniejszość: Nowe maszyny i nowe trendy

W latach 2010-2012 Velteko zatrudniało już ponad 80 pracowników. Szybki rozwój firmy był głównym powodem budowy nowego biurowca, w którym mieści się głównie dział sprzedaży i rozwoju firmy. W 2018 roku powstała trzecia hala produkcyjna i między innymi nastąpił rozwój i produkcja maszyny pakującej HSV210-SLIM, która łączy w sobie wysoką wydajność z niewielkimi wymaganiami przestrzennymi.

Velteko jest obecnie jednym z wiodących światowych producentów pionowych maszyn pakujących. Jej produkty można znaleźć na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. O jakości maszyn Velteko świadczy między innymi fakt, że duża część maszyn wyprodukowanych przed rokiem 2000 nadal pracuje na całym świecie – m.in w zakładach produkcyjnych Nestle.

Firma nadal aktywnie rozwija nowe urządzenia, a najnowszymi nowościami są pionowe maszyny pakujące DOYPACK 360 i PRIME 360. Dużą uwagę w rozwoju przykłada również do trendów w zakresie większego zrównoważenia środowiskowego w przemyśle opakowaniowym i pakowania do torebek na bazie papieru, biodegradowalnych tworzyw sztucznych i materiałów w pełni nadających się do recyklingu.

Velteko 30 let vyroci 2021 04 6 A2

Wszystkie nowości

Szybki kontakt Szybki kontakt
Napiszcie do nas